AGFFAN.dks sæsonoptakt, del 2

AGFFAN.dk har op til sæsonen 12/13 skrevet en omfattende optakt. Vi har delt den i tre, og fokus ligger på spillernes form, den nuværende trup og dens mangler samt fokus på kampprogrammet, der i starten byder på en særdeles svær kalender. Du kan nu læse anden del, hvor vi skriver lidt om det tætpakkede og svære kampprogram, som venter AGF i starten af den kommende sæson.

AGF og AaB åbner superligasæsonen på fredag, når de to hold krydser klinger i Aarhus. AGF er som bekendt med i Europa League, hvor FC Dila Gori kommer på besøg d. 19. juli. Blot fire dage senere, d. 23., tager AGF i mod nyoprykkede Esbjerg. AGF står altså overfor en sæsonstart med 3 kampe på 10 dage – noget klubben ikke har prøvet de seneste 15 år, hvor det som bekendt har været småt med hverdagskampe i form af Europa-bold.

AGF ligger ud med en hjemmekamp mod AaB. En kamp, som begge hold for alvor vil gå efter at vinde, da en god sæsonstart kan give et lille fingerpeg om, hvorledes den forestående sæson vil forløbe. Derudover er der tale om en jysk klassiker, som begge hold vil sætte en ære i at vinde.

Til AGF’s held er der en lille uge fra AaB-kampen fredag til første møde med FC Dila Gori torsdag. Af den simple årsag bør spillerne ikke være fysisk ramt, da den fysiske tilstand her tæt på sæsonstart er i top, som vi har skrevet om i første del af vores sæsonoptakt. Derfor må det forventes, at AGF til den første europæiske kamp i 15 år kan stille med samme startopstilling som i sæsonpremieren mod AaB – en startopstilling som må formodes at være tæt på den stærkest mulige.

For første gang kan en mandagskamp, i manges øjne, vise sig ganske nyttig. En sådan er der tale om i Superligaens 2. runde. Her kommer nyoprykkede Esbjerg på besøg, som må forventes at komme under pres på NRGi Park. AGF vil muligvis spare en enkelt eller to af de ældre, da der blot tre dage senere venter en lang rejse til Georgien og returkamp mod FC Dila Gori. En kamp, som vel mest af alt er umulig at spå om.

Randers FC er værter, når AGF spiller sin femte kamp på 16 dage i Superligaens tredje spillerunde. De nyoprykkede randrusianere vil for alt i verden gerne vinde over storebror Aarhus, og af den simple grund kommer AGF på en svær opgave, som de dog bør kunne magte i mod superligaoprykkerne. Men denne kamp kunne meget vel resultere i sæsonens første pointtab, da AGF med efterhånden møre ben møder et toptændt Randers-hold, som vil gøre alt i verden for at besejre de glade århusianere.

Alt afhængigt af AGF’s videre skæbne i Europa League går der en uge fra Randers-mødet til hjemmekampen mod Brøndby. I løbet af denne uge, med mindre der venter en europæisk midtugekamp, kan AGF’erne blive helt klar til mødet med endnu et rivalhold. På NRGi Park har AGF de seneste år haft godt styr på Brøndby, som ikke får noget forærende. AGF vil for, i særdeleshed, fansenes skyld kæmpe en brav kamp, som forhåbentlig kan udmunde sig i en sejr.

Der er også sjællandsk modstand i de efterfølgende to runder, hvor det først gælder FCK ude og efterfølgende kommer de danske mestre fra FC Nordsjælland på besøg. Det er her, at AGF’s sæson for alvor kan blive afspejlet. Det kan meget vel blive til to nederlag i disse kampe mod hold, som forventeligt vil kæmpe om mesterskabet igen. Skal AGF kunne opnå gode resultater i disse kampe er det nærmest nødvendigt at de bærende spillere er helt klar. Det kan blive problematisk forud for FCK-kampen, da der tre dage forinden venter en eventuel returkamp i Europa League.

Der vil altså komme tryk på fra sæsonens begyndelse, og det skal blive spændende at se, om AGF kan spille under det pres og de forventninger, som vil følge dem efter den flotte forrige sæson. Der kan opstå et scenarie, hvor der kommer 10 kampe på godt en måned, hvis man som forventet klarer sig videre i Europa League. Det er spørgsmålet om holdet magter denne opgave, men klarer man sig fornuftigt igennem her, ser sæsonen lys ud.






  1. Hvad synes du om dette? Deltag i debatten?






Relaterede nyheder