I det netop afsluttede januar-transfervindue hentede AGF den norske angriber Morten Moldskred fra Rosenborg. Med Peter Graulunds langvarige skade var det en nødvendighed at finde en ny makker til Søren Larsen, og den 31-årige nordmand havde således første arbejdsdag i mandags, hvorefter han deltog i træningskampen mod Fredericia tirsdag.
Samtidig kan Peter Graulund blot se til, mens Moldskred indtager hans plads i angrebet. Dette bekymrer dog ikke den langtidsskadede fanfavorit, som føler sig sikker på sin startplads, når han er sin skade kvit.
- Jeg har det helt fint med, at klubben har hentet en ny angriber. Min situation er jo uvis, og jeg ved godt, at min karriere ikke er så lang. Når det er sagt, så har jeg alle dage slået de andre af holdet. Så jeg frygter absolut ikke en ny rival, siger Peter Graulund til JP Aarhus og slutter kækt:
- En ny angriber må acceptere, at når jeg bliver klar, så er det min plads. Så skal jeg nok have varmet sædet til ham ude på bænken. Så han kan komme derud og sidde lidt.
Af Martin Eskerod fredag 3. februar, 2012 - 15:12



